آخرین خبرها

همچو زینب(سلام الله علیها)

زینب کبری(سلام الله علیها ) سومین فرزند حضرت علی(علیه السلام) است که ادامه دهنده راه ولایتمدارانه مادرش، حضرت زهرا(سلام الله علیها) می باشد. این بانوی قهرمان و تاریخ ساز، شیر زنی است که به یقین در زندگی امروز و آینده نسل بشر نیز نقش داشته و دارد.
بانوی جلیل القدری که صبر و صلابت را از کودکی آموخته و از همان دوران در کنار پدر و برادران خویش با مصیبت و داغ روضه کوچه روبرو شد ولی با همه بحران ها و سختی هایی که پیش رو داشت مسیر فرهنگ سازی و ولایتمداری را طی کرد و جامعه به ویژه شیعیان را تحت تاثیر قرار داده و البته بدون تردید نه تنها الگویی برای آنان بلکه نمونه بارزی در زندگی اقشار مردم جهان می باشد.
اگر بخواهیم دختر بزرگوار حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) و حضرت زهرای مرضیه(سلام الله علیها) را که موجب تکریم و افتخار همه دوستداران اهل بیت(علیها سلام ) است در یک کلام معرفی کنیم، کافی است در یک جمله ایشان را بانویی بخوانیم که پنج تن آل عبا یعنی افرادی شایسته، پاک و مطهر، برگزیده خداوند و بهترین خلائق جد، پدر، مادر و برادران شان هستند؛ بانوی قهرمانی که در مکتب این اسوه ها آموخت و خود معلمی برای بشریت شد.
گفته شده ایشان در دروان زندگی پدر خویش در کوفه برای بانوان شهر تفسیر و دین می گفت و در واقع بیشتر زنان آن منطقه باواسطه و بی واسطه از این مجتهده درس دین را فراگرفته و با اسلام و قرآن آشنا شدند.
حق مطلب همین است که باید نه تنها شهر بانوان کوفه بلکه تمام بلاد اسلامی را مدیون تعالیم این آموزگار والا مقام دانست که از کمترین فرصت برای ارتقای سطح دینداری مردم بهره برده و در تبلیغ دین مشارکت کردند که بدون شک امروزه آثار این حرکت جهادی مشهود و تاثیرگذار است.
البته جای بسی تاسف است که برخی از این شاگردان ناآگاه از آموزگار خود غفلت کرده و در ماجرای کربلا او را نه اینکه تنها بگذارند بلکه خارج شده از دین نامیدند. مردمی که اگر پیام رسان عاشورا با بانگ علوی خویش حق مطلب را بیان نمی کرد، شاید در همان گمراهی می ماندند و بدتر از همیشه در مسیر شیطان گام می نهادند. به حق، این بانوی بزرگوار با خطابه آتشین خویش مردم را با معارف دین آشتی داده و راه درستی که حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام ) آغاز کردند و برای احیای دین جدشان قدم برداشتند، پیمود.
از سوی دیگر نگاه زیبای ایشان به زندگی در بدترین شرایط و سخت ترین وضعیت درس بزرگی است که به ما می آموزاند از دیدگان خود بخواهیم که جز توکل بر حق تعالی از هیچ انسانی چشم یاری نداشته باشیم و هم بدانیم که اگر با خدا باشیم «مَا رَاَیتُ إِلاَّ جَمِیلا» نصیب مان می شود.
ما حصل آنکه، برای زندگی امروز که بیش از هر زمانی آتش در دستان مردمان است و گذرگاه ناامنی از سوی شیاطین ایجاد شده تا جامعه در مسیر حقیقی و حق خواهی نماند بلکه به راه ابلیس متمایل شود، حتما و بلکه صد حتم داریم که باید از خاندان اهل بیت(علیهم السلام ) به عنوان تنها کسانی که می توانند ما را راهنمایی کنند بهره ببریم و بدانیم که جز از سلاله پاک پیامبر(صلی الله علیه وآله) از کسی کاری بر نمی آید و می بایست توسل به این خاندان مطهر را روزافزون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *